„Kętrzyn w XIX wieku” kolejny z cyklu wykładów w ramach obchodów 660-lecia naszego miasta i promocji książki „Kętrzyn – Dzieje Miasta”, wyjątkowo zamiast dr. Tomasza Chrzanowskiego poprowadzony przez prof. Stanisława Achremczyka – redaktora naukowego wydania książki, 23 maja br. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.
„Kętrzyn w skali prowincji stał się w XIX w. miastem mającym instytucje i rozwiązania gospodarcze, jakich mogło mu pozazdrościć wiele innych miasteczek, a liczni jego mieszkańcy przyczynili się do ożywienia poszczególnych obszarów życia społecznego i gospodarczego. (…) w Kętrzynie powstały zakłady i instytucje, które odgrywały istotną rolę w życiu gospodarczym całej prowincji. (…) Dużą rolę odgrywało także położenie geograficzne, stopień rozwoju komunikacji i infrastruktury. Z całą pewnością na kondycji gospodarczej miasta i powiatu niekorzystnie odbił się okres wojen napoleońskich. Wystąpiło wtedy wiele czynników niesprzyjających rozwojowi gospodarczemu: wzrost ubóstwa ludności, upadek handlu, a także regres w rolnictwie. (…)
Pomimo zauważalnych oznak industrializacji i modernizacji, należy stwierdzić, że życie gospodarcze Kętrzyna i powiatu uzależnione było przede wszystkich od rolnictwa”.
Ten krótki cytat z rozdziału książki „Kętrzyn – Dzieje miasta”, chyba najlepiej obrazuje okres XIX w. na naszych terenach. Oczywiście jego schyłek to silny rozwój gospodarczy i kulturowy, ale by się o tym lepiej przekonać zachęcam do lektury książki „Kętrzyn – Dzieje Miasta”, którą można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak również w każdej filii lub nabyć w okolicznych księgarniach.
A już za niecały miesiąc zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Kętrzyn – Dzieje Miasta”, tym razem pt. „Między wojnami”, który poprowadzi dr Jan Chłosta, 13 czerwca br., o godz. 11.00 w czytelni MBP.