Z odwiedzin w Bibliotece grup Biedronki i Motylki z Przedszkola „Słoneczko” 22 października, grupy Biedronki z Przedszkola „Malinka” 24 października i grupy Pszczółki z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 3 25 października 2019 roku…
To już prawie dwa miesiące od kiedy nasza Biblioteka odpowiedziała na zaproszenie Instytutu Książki rozpoczynając wśród kilkulatków, z dużą pomocą i przy pośrednictwie kętrzyńskich przedszkoli, program „Mała Książka – Wielki Człowiek”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie obecnie upowszechnia czytelnictwo w dwóch miejscach. Przede wszystkim w Loży przy ulicy Mickiewicza 1 i w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 12. Od kilku tygodni akcja „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” prowadzona jest w obu bibliotekach, o czym skrzętnie informujemy na stronach Biblioteki, szczególnie w facebookowej odsłonie, za każdym razem krótkim tekstem i oczywiście fotografiami, które, mamy nadzieję, sprawiają przyjemność i dzieciom, i rodzicom, tudzież przedszkolom (szczególnie paniom opiekunkom grup dziecięcych). Zapraszamy do kontaktu z nami nie tylko dotyczącego samego programu „Mała Książka – Wielki Człowiek”, ale także w sprawie korzystania ze zdjęć wykonanych w czasie wizyt przedszkolaków w Bibliotece i tekstów je opisujących. Wierzymy, że przydadzą się jako materiały pomocne upamiętnianiu wydarzeń z życia przedszkola.
W Loży znajduje się część zbiorów Biblioteki pochodzących z Zamku. Stworzyła się, zatem, sytuacja, że z działów książek dla najmłodszych można korzystać na parterze w Wypożyczalni Filii nr 2 i na pierwszym piętrze w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.
Gdyby zerknąć przez okno, widać już z daleka krótki, ale z uroczą energią poruszający się sznureczek migający odblaskowymi kamizelkami bądź opaskami na rękach. Zwykle tuż przed którymś z wejść do Loży następuje, wynikające chyba z ciekawości pierwszych (lub kolejnych) odwiedzin, uspokojenie. To takie wprowadzenie w magię miejsca, kontakt z ciszą, jeszcze podświadome połączenie szacunku do pań bibliotekarek i zainteresowania całkiem innym wystrojem wnętrz niż tym znanym zewsząd. Gdy grzbiety i obwoluty książek nasycą swoją rozmaitością i kolorami oczy przedszkolaków, ponad ich głowami po kolei unosi pani bibliotekarka „Pierwszą czytankę dla…”, Kartę Małego Czytelnika (i pokazuje na odwrocie miejsce na dziesięć naklejek, które też za chwilę prezentuje – błękitne, jakże by inaczej, delfinki), przypinki. Mówi, co przyjemnego czeka kilkulatka w Bibliotece, gdy wypożyczy tyle książek, ile jest miejsc wolnych na naklejki na Karcie, czyli Dyplom Czytelnika! Panie przedszkolanki i panie bibliotekarki zajmują miejsca przy dzieciach, przy półkach z książkami i stanowiskami bibliotecznymi. Należy chwilkę poświęcić na formalności wypożyczania. Wyczytywane są imiona i nazwiska dzieci. Każde z nich ogląda książeczki w dziale dziecięcym. Któraś z pań proponuje, pomaga wybrać. To jest ich czas, więc nie można popędzać. Gdy na jakąś się zdecyduje, proszone jest do pani przy stanowisku i traktuje się je jak dorosłego czytelnika. To pierwszy raz. Przedszkolak należy już do świata czytelników! Otworzył drzwi do krainy książek! Zapraszamy za tydzień. Zapraszamy z rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami, wujkami, stryjkami! Biblioteka otwarta jest także po południu, także w sobotę. Jeszcze tylko kilka słów, żeby nie znudzić dzieci, o książkach w działach „dorosłych”, o czasopismach, gdzie się znajdują, gdzie stoją, gdzie leżą.
Drugie, może trzecie odwiedziny… Panie opiekunki pamiętają, żeby dzieci miały ze sobą Karty Małego Czytelnika. Panie bibliotekarki przygotowują delfinki. Przedszkolaki już nie potrzebują „Pierwszej czytanki…”. Już nie stoją niezdecydowane. Od drzwi ruszają do półek z książkami. Potem do pani, bo wiedzą, że książeczkę wypożycza się, gdy zostanie zarejestrowana w komputerze, i… upominają się o naklejki.