Najnowsza powieść autorki takich książek jak „Córka rabina” czy „Siostra wirtuoza”.

Niebywała, przejmująca, zbeletryzowana relacja z trudnej do wyobrażenia obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku…

Halina Starzyńska – bratowa prezydenta – opowiada o strachu, niedowierzaniu, buncie, wierze, wreszcie rezygnacji i obojętności. Ta kobieca perspektywa jest niczym fotograficzny kolaż codziennego heroizmu.

Na tle umierającego z głodu i pragnienia miasta podczas trzytygodniowej obrony Warszawy wyrasta także ten, którego postać na trwałe wpisała się w historię i pamięć.

Stefan Starzyński w opowieści swojej bratowej staje się postacią wielowymiarową. Niepozbawioną wad i przywar, a jednocześnie honorową i nieulękłą.

Halina Starzyńska piórem Agnieszki Lis snuje jego nieobiektywną biografię. I zadaje pytanie, które do dziś pozostaje aktualne: Czy warto być bohaterem?

Agnieszka Lis

Jedna z najpoczytniejszych pisarek polskiej literatury popularnej, pianistka i dziennikarka. Jej powieści opowiadają o życiowych perypetiach – bólu, rozstaniu, trudnych relacjach, samotności, chorobie i marzeniach. Pozwalają zrozumieć, że z każdej – nawet najcięższej – sytuacji zawsze jest jakieś wyjście. Agnieszka Lis nie kreuje rzeczywistości, w której wszyscy są szczęśliwi i nie napotykają na swojej drodze problemów. Przeciwnie – stawia przed bohaterami wyzwania, które mogą wydawać się nie do przezwyciężenia. Co ciekawe, każda jej książka jest inna, nie tylko zawiera inne treści, ale także inny charakter, nastrój i sposób narracji, a nawet jest odmienna gatunkowo. Pokazuje to, że autorka, dysponująca szerokim wachlarzem literackich środków warsztatowych, nie na darmo uważana jest za jedną z najbardziej interesujących współczesnych pisarek. Członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska. W roku 2021 otrzymała honorową odznakę MKDNiS „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. „Bratowa prezydenta” to jej dwudziesta dziewiąta książka.

Skip to content