15 stycznia to dzień szczególny dla Kętrzynian, to data śmierci naszego patron, Wojciecha Kętrzyńskiego. W tym szczególnym roku, ponieważ jest to rok Wojciecha Kętrzyńskiego, przypada 100. rocznica śmierci naszego patrona, 180. rocznica jego urodzin, jak również 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tych właśnie okazji odbywać się będzie wiele imprez przez cały rok. Pierwszą była promocja książki prof. Stanisława Achremczyka pt. „Wojciech Kętrzyński. Kustosz narodowej pamięci’, która odbyła się 11 styczni br. w sali widowiskowej kętrzyńskiego gimnazjum. Kolejne obchody miały miejsce w rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego.
Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowali na ten dzień wiele wystąpień. Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Wojciecha Kętrzyńskiego przez władze samorządowe miasta i powiatu oraz delegacje.
Kolejną częścią obchodów było otwarcie wystawy „Wojciech Kętrzyński w rękopisach” w czytelni Arno Holza Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na otwarciu głos zabrał m.in. wicedyrektor ZNiO we Wrocławiu dr Mariusz Dworsatschek, który opowiadał o rękopisach Kętrzyńskiego. Wystawa, której otwarcia dokonał Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman powstała dzięki materiałom pochodzącym ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Podczas ostatniej części, jaką było sympozjum „Wojciech Kętrzyński – patron Kętrzyna. W stulecie śmierci i stulecie niepodległości” głos zabierali przybyli goście m.in. poseł na sejm Andrzej Maciejewski oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Marcinkiewicz.
Rękopisy Kętrzyńskiego zostały wprowadzone jako digitalia do Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej. Oznacza to, że teraz każdy w zaciszu swojego domu może zapoznać się pracami i osobistymi zapiskami naszego patrona. Sympozjum rozpoczęły bibliotekarki Lidia Misiun i Lucyna Werbanowska, które wprowadzały materiały Kętrzyńskiego do WMBC. Jednocześnie tłumacząc w jak prosty sposób każdy może z nich skorzystać. Wystarczy wejść na stronę biblioteki Kętrzyn www.bibliotekaketrzyn.pl, a następnie na przekierowanie Kętrzyński w digitaliach, bądź po prostu odnaleźć je na stronie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej www.wmbc.olsztyn.pl Następnie dyrektor WBP tłumaczył przybyłym, czym dokładnie jest i po co powstała WMBC.
Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy trzech wykładów: prof. Stanisława Achremczyka „Związki Wojciecha Kętrzyńskiego ze stronami ojczystymi”, wicedyrektora ZNiO we Wrocławiu dr. Mariusza Dworsatschka „Wojciech Kętrzyński dyr Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Lwowie” oraz dr. Seweryna Szczepańskiego „Wojciech Kętrzyński – badacz dziejów średniowiecza”. Te wyczerpujące wykłady przedstawiły dogłębnie postać i życie naszego patrona.
Sympozjum było też okazją do przekazania przez burmistrza miasta dla Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Wrocławiu certyfikatu i medalionu z płyty nagrobnej Wojciecha Kętrzyńskiego. Podarunek przyjął dr Mariusz Dworsatschek zapewniając, że znajdzie on poczesne miejsce wśród medalionów będących w dyspozycji Zakładu
Już dziś zapraszamy na kolejne imprezy podczas obchodów roku Wojciecha Kętrzyńskiego.
Ula Tomczak