Skip to content

Lata 90-te ubiegłego wieku, okres przemian ustrojowych w Polsce, to czas niezwykle trudny, burzliwy, który tworzył nową Polskę. Demokracja w Kętrzynie rodziła się powoli. Kolejne samorządy podczas swoich kadencji nie tylko kształtowały życie polityczne miasta, ale również powodowały, że Kętrzyn wizualnie zmieniał się wciąż na lepsze.

24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się kolejny, tym razem już ostatni wykład promujący książkę „Kętrzyn – Dzieje Miasta”. Odczyt poprowadził autor rozdziału pt.: „Kętrzyn w latach przemian ustrojowych (1990-2014)”Eugeniusz Tokarzewski. W książce przybliża on czytelnikom nie tylko działania kolejnych samorządów, ale również „Gospodarkę Kętrzyna w dobie przekształceń własnościowych”, „Honorowych i Zasłużonych Obywateli Miasta Kętrzyna”, życie religijne, ruchy społeczno-kulturalne, rozwój turystyki i sportu oraz inne zagadnienia, które kształtowały obecny charakter miasta.

Eugeniusz Tokarzewski wiele lat intensywnie działał na rzecz życia politycznego i oświatowego Kętrzyna, dlatego podczas wykładu, jako naoczny świadek minionych wydarzeń, opowiadał o zdarzeniach, w których uczestniczył i które kształtowały miasto. Wiele istotnych faktów i problemów poruszonych zostało w tym rozdziale, np.: w jaki sposób i dlaczego powstało Stowarzyszenie im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego, czy w jakim celu stworzono polsko-niemiecką wymianę młodzieży. Jednak na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się o wiele więcej ciekawych szczegółów dotyczących konkretnych zagadnień.

Tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w spotkaniach, na których przybliżano historię kształtowania się Kętrzyna, zapraszam do lektury książki „Kętrzyn – Dzieje Miasta”, którą można nabyć w informacji turystycznej, bądź wypożyczyć Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz jej filiach.

Ula Tomczak