8 maja 2017r., w tym dniu Dzień Bibliotekarza i Bibliotek był świętowany prawie w każdej bibliotece w Polsce. Również w naszej obchodziliśmy go bardzo uroczyście wraz z obecnymi jak i byłymi bibliotekarzami, zaproszonymi gośćmi oraz władzami miasta. W wystąpieniu Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie – Witolda Gagackiego usłyszeliśmy m.in.:
„Większość bibliotek w swych nazwach nosi przymiotnik „publiczna” (służąca ludziom, stworzona dla społeczeństwa). Musimy jednak zrozumieć, a zarazem potem przebić się z tą wiedzą do ludzi, którzy decydują o kształcie przestrzeni publicznej, że „publiczna” nie znaczy powszechna i obowiązkowa. Biblioteka mimo iż jest dla każdego, nigdy nie była dla wszystkich. Jest tylko dla tych, którzy znajdą do niej drogę i będą chcieli z niej skorzystać. Biblioteka jest jak drogowskaz – wskazuje kierunek, lecz nie jest w stanie nikogo zmusić, by nim podążał. (…) Biblioteka publiczna jest miejscem ze wszech miar elitarnym mimo swej „publiczności”. Musimy starać się ze wszystkich sił, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o jej istnieniu i o skarbach, które ma do zaoferowania. (…) Nie wszystkim będzie po drodze do biblioteki, tak jak nie wszystkim jest po drodze do teatru, filharmonii czy opery. Czy to znaczy, że są niepotrzebne, że ich czas przeminął? Wszak mamy kino, telewizję, Internet. W każdej chwili możemy posłuchać najwspanialszych wykonań muzycznych lub obejrzeć niezapomniane spektakle teatralne bądź operowe. Nie – to nie to samo. Pamiętacie Państwo słowa „Czereśniaka – Tadeusza Fijewskiego (z Czterech Pancernych), który pyta przez „Gustlika” – Franciszek Pieczka: „… czy to te trzy buczki?” odpowiedział „… jakby te, ale za szybką.(…)”
Po uroczystym uhonorowaniu pracowników biblioteki okolicznościowymi medalami z okazji 660-lecia miasta Kętrzyn, jak również nagrodami pieniężnymi, nastąpił wykład, niezwykle ciekawie poprowadzony przez dr Magdalenę Dziugieł-Łagunę pt. „Kobiety w życiu Sienkiewicza”.
To jakże radosne święto uświetnił również występ dzieci z grupy „Smerfy”, z przedszkola „Malinka” pod kierownictwem pani Anny Kulbackiej i Teresy Warno, pt. „W książeczce płynie rzeczka”.
Wszystkim dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania podczas obecnego Tygodnia Bibliotek.
Urszula Tomczak
Foto.: Agnieszka Grądkowska i Urszula Tomczak