Cathy A. Frierson, Siemion S. Wileński – „Dzieci Gułagu”
Od powstania Związku Radzieckiego do śmierci Stalin miliony dzieci określanych mianem „społecznie niebezpiecznych” straciło rodziców, domy i dzieciństwo. Kiedy rodziców aresztowano, tracono, zsyłano do Gułagu – dzieci dzieliły ich los i także cierpiały. Książka pokazuje, jak emocje związane z traumą z dzieciństwa przeniosły się na późniejsze życie, przechodząc z ofiar na ich dzieci i wnuki.
Wychowana w luksusach „czerwona księżniczka”, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi…
Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej postaci.
Tomasz Bohun – „Polacy na Kremlu”
Wkroczenie wojsk polskich do Moskwy po olśniewającym zwycięstwie pod Kłuszynem to jeden z największych triumfów w dziejach Rzeczypospolitej. Na Kreml weszły polskie oddziały i droga do osadzenia Wazów na moskiewskim tronie stanęła otworem. Agresywne i nieprzemyślane działania Zygmunta III zraziły bojarów do Polski. Klęska Chodkiewicza pod murami Moskwy ostatecznie zniweczyły plan króla.
Ram Oren – „Przysięga Gertrudy”
Michał Stołowicki, jedyny syn bogatej żydowskiej rodziny miał 5 lat, kiedy umierająca matka powierzyła go opiece Gertrudy Babilińskiej, jego katolickiej niani. Gertruda przysięgła, że wychowa chłopca jak własnego syna w Palestynie. Mimo koszmaru wojny dotrzymała obietnicy.
To opowieść o wielkiej miłości, odwadze, zaskakujących odmianach losu. Napisana tak pasjonująco, że nie można się od niej oderwać.